Śpiewać każdy może

Posługując się słowami znakomitego Jerzego Stuhra „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…” należy przyznać, że identycznie było w Młodzieżowym Domu Kultury podczas XVII Przeglądu Form Wokalnych zorganizowanego przez Dom Dziennego Pobytu „Senior” Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie. Dodajmy, że realizacja tego pomysłu odbyła się 23 listopada w ramach projektu „Organizacja imprez międzypokoleniowych” przygotowanego przez Stowarzyszenie Seniorów „Trzeci Wiek”. Faktem jest, że uczestnicy w różnym wieku śpiewali, jak potrafili…

… ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi…”

Najważniejsze były chęci do śpiewania i zaprezentowania się przed licznie zgromadzoną publicznością. Jury oceniało umiejętności wokalne, interpretację utworów oraz ogólny wyraz sceniczny wykonawców. Tym razem w szranki stanęli soliści oraz zespoły wokalne, a rywalizacja przebiegała w kategoriach do i powyżej 50 lat. Mieliśmy więc okazję podziwiać warsztaty wokalne zarówno dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12, młodzieży z Salezjańskiego Gimnazjum, dostojnych seniorów, a także uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz Centrum Psychiatrii i Psychologii.

Do udziału w tym międzypokoleniowym przeglądzie zaproszone zostały także zaprzyjaźnione wokalistki zespołu wokalnego „Agat” z Jeleniej Góry oraz 17-osobowy męski chór „Dnia Jednego” z Prochowic.

Po ponad 5-godzinnych zmaganiach jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, co świadczy o wysokim poziomie uczestników tegorocznego przeglądu.

Wśród solistów w kategorii do 50 lat bezapelacyjne zwycięstwo odniosła Barbara Krac reprezentująca Salezjańskie Gimnazjum. W piosence „7years” pokazała doskonałe przygotowanie wokalne i równie doskonałą znajomość języka angielskiego. Kolejne miejsca zajęli:

  1. Alicja Szymańskia – Centrum Psychiatrii i Psychologii „Mariamed”

  2. Anna Baran – Salezjańskie Gimnazjum

  3. Hanna Borkowska – Salezjańskie Gimnazjum

  4. Natalia Herda – Salezjańskie Gimnazjum

Jury przyznało również wyróżnienia: Magdalenie Stężowskiej, Mai Fiebig, Magdzie Urbaniak, Kamili Mozga i Dorocie Pytel.

Sądziłem, że w grupie jest raźniej. A jednak nie zawsze. W przeciwieństwie do solistów, trema bardziej „zjadała” członków zespołów wokalnych. Na szczęście…

…jak człowiek wierzy w siebie, cała reszta to betka…”

Doskonale w powyższą treść wpisało się troje sympatycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie, którzy zapominając co to trema żywiołowo wykonali piosenkę „Na cztery i na sześć” zwyciężając w kategorii zespołów. Dalsze

miejsca wywalczyli:

  1. Zespół „Kameleon” – Warsztaty Terapii Zajęciowej „Kameleon”

  2. Chór „Mariamed” – Centrum Psychiatrii i Psychologii

  3. Zespół „Przyjaciele” – Warsztaty Terapii Zajęciowej „Przytulisko”

Wydawać by się mogło, że młodzi wykonawcy podnieśli seniorom dość wysoko poprzeczkę umiejętności wokalnych. Nic bardziej mylnego zwłaszcza, gdy…

…stoje przy mikrofonie, niech mnie który przegoni…”

Nie było takiej potrzeby. Najstarsi uczestnicy przeglądu pokazali wdzięki, urok,

i klasę. Wyczuwało się to niemal na każdym kroku. Umiejętności wokalne i ogromne zaangażowanie oraz poprawność interpretacyjna, to w głównej mierze (nie ujmując niektórym wykonawcom) zasługa Włodzimierza „Kuby” Danka.

Spośród jedenastu wykonawców najwyższe uznanie jury zdobyła Teresa Dudek
z Domu Dziennego Pobytu „Senior” za wykonanie piosenki „Embarras”. Różnice wśród pozostałych osób były tak niewielkie, że jury miało ogromny kłopot
z przyznaniem kolejnych miejsc. Ostatecznie kolejno miejsca zajęli:

  1. Irena Młodecka – DDP „Senior”

  2. Jerzy Smyka – DDP „Senior”

  3. Ludwika Wrzalik – Dom Opieki „Szarotka”

  4. Maria Litwinów – DDP „Senior”

    5.Czesława Terepko – DDP „Senior”

Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Teresa Kozłowska, Stanisława Wróbel, Ewelina Stąpór, Maria Ponikowska i Tadeusz Stefaniszyn.

…ja nikogo nie straszę, ja talentem niestety go gaszę…”

I to prawda. Wieloosobowe zespoły wokalne, a szczególnie chóry potrafią – co jest zrozumiałe – przyćmić swoich solowych rywali siłą głosu i harmonią. I w tej trudnej kategorii przyszło rywalizować dwóm zespołom reprezentującym gospodarzy, czyli DDP „Senior”. Z kolei jury po raz kolejny czekało trudne zadanie, co zresztą
w rozmowie ze mną przewidywała obecna wśród publiczności pani Stanisława Lewandowska,
Dyrektor MOPS. Znakomite przygotowanie wokalne, aranżacja utworów, cudowna harmonia głosów sprawiły jury spory kłopot z przyznaniem pierwszego miejsca. W rezultacie tym najwyższym uznaniem uhonorowano ex eqvo zespół „Agat” z Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze i chór „Dnia Jednego” z Prochowic. Gospodarzom, a więc zespołowi „Bez Nazwy” przypadło drugie,
a zespołowi „Wrzos” trzecie miejsce. Należy tu podkreślić ogromne postępy dokonane przez zespół „Bez Nazwy”, co jest też niewątpliwie dużą zasługą instruktora muzycznego Włodzimierza „Kuby” Danka.

W tym roku po raz pierwszy jurorami była również publiczność. Tę szczególną nagrodę, ufundowaną przez przewodniczącą Rady Miejskiej w Lubinie, publiczność przyznała zespołowi „Kameleon” z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wszyscy laureaci nagrody odbierali z rąk pani Marii Królikowskiej, Zastępcy Dyrektora MOPS-u
w Lubinie.

Zapraszając uczestników do udziału w przyszłorocznym Przeglądzie Form Wokalnych należy nadmienić, że środki finansowe na organizację tegorocznego przekazała Gmina Miejska Lubin.

Andrzej Lech