„Lato, lato zostań dłużej „

Szybkim krokiem zbliża się jesień, a nam pozostaje tylko powspominać letnie wydarzenia!

29 lipca – 9. Festiwal narodów

Spotkanie różnych kultur zorganizowane przez Stowarzyszenie Seniorów „Trzeci Wiek”, MOPS – DDP „Senior” oraz OK „Wzgórze Zamkowe”, odbyło się tradycyjnie na lubińskich błoniach. Podczas festiwalu, który licznie zgromadził mieszkańców miasta i okolic, można było skosztować przysmaków kuchni polskiej, greckiej, romskiej, litewskiej oraz łemkowskiej. Na scenie prezentowali się zarówno artyści lokalni jak: „Siedlecka nuta”, „Hosadyna od Lubina” czy Zbigniew Szparkowski, a także śląski „Duet karo”, łemkowska „Fajna Ferajna”, grecki „Pireus”. Gwiazdą wieczoru był gruziński wokalista Ivan Komarenko. Realizacja spotkania była możliwa dzięki środkom finansowym pozyskanym przez stowarzyszenie w ramach konkursu ofert ogłoszonego przez Gminę Miejską Lubin.

9 sierpnia – Wieczornica „Powstanie warszawskie”

Dzięki wsparciu wspomnianej już Gminy Miejskiej Lubin, Stowarzyszenie Seniorów „Trzeci Wiek” przy udziale MOPS – DDP „Senior”, mogło zorganizować kolejne spotkanie z kombatantami w ramach projektu „Seniorski szlak”. Przepiękny program artystyczny na tą okazję przygotowały drużyny harcerskie z Lubina i Chocianowa.

23 sierpnia – Święto Chleba

W tym roku seniorzy kultywowali tradycję Święta Chleba w Centrum Grillowym „Ranczo”. Na początku uroczystości usłyszeliśmy legendę „Jak chleb w kamień się zmienił” oraz wiersze tematycznie związane z obchodami. Następnie, Przewodnicząca Rady Domu wraz z Prezesem Stowarzyszenia Seniorów „Trzeci Wiek” obdarowali chlebem Dyrektora MOPS – panią Stanisławę Lewandowską. Podczas dzielenia się nim, seniorzy wysłuchali pięknego utworu Zbigniewa Wodeckiego pt. „Nauczmy się żyć obok siebie”. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprowadził Zbigniew Szparkowski. W trakcie zabawy seniorzy uczestniczyli w konkursach z wiedzy o chlebie.

2 września – Przegląd Zespołow Ludowych

Już 10 lat wraz ze Stowarzyszeniem Seniorów „Trzeci Wiek” oraz Centrum Kultury „Muza”, przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Lubin, popularyzujemy i pielęgnujemy polski folklor, poprzez organizację przeglądu zespołów ludowych. Tym razem w pięknych kolorowych strojach do CK „Muza” przyjechało 12 rozśpiewanych zespołów z Dolnego Śląska i województwa lubuskiego. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ zaprezentowany poziom artystyczny był bardzo wysoki. Miło nam poinformować, że I MIEJSCE zajął zespół z DDP „Senior” – „Hosadyna od Lubina”, II MIEJSCE – „Kulinianie” ze Środy Śląskiej, dwa równoległe III MIEJSCA zajęły zespoły: „Chaber” z Żukowic oraz „Brzegowiacy” reprezentujący Gminną Bibliotekę Publiczną w Nielubi. IV miejsce w udziale przypadło „Niezapominajkom” z Osłej, a V – Zespołowi
Folklorystycznemu Lubin z Krzeczyna Wielkiego. Nagrodę publiczności, ufundowaną przez Przewodniczącą Rady Miejskiej, otrzymał młodzieżowy zespół „Rezonans” z Nietkowa.

13 września – Wieczornica „Żołnierz września”

Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi – tymi słowami w Domu Dziennego Pobytu „Senior”, rozpoczęła się wieczornica „Żołnierz Września” , kolejne spotkanie z kombatantami, zorganizowane w ramach projektu „Seniorski Szlak”. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lubińskich organizacji kombatanckich i seniorskich. Oprawę wokalną pieśni patriotycznych wykonał chór „Cantabile”. Zebrani goście wysłuchali także wierszy Jerzego Żuławskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Wisławy Szymborskiej w interpretacji seniorów. Gościem na spotkaniu była również przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji, która omówiła różne sposoby popełniania przestępstw na osobach starszych, a także udzieliła rad, jak nie dać się oszukać.
Teraz oczekujemy jesieni, a z nią kolejnych ciekawych spotkań. Pozdrawiamy

Barbara Welenc, Edyta Braszczok